Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Darbiečių ambicijos ir grąža


Teisininkę įklampino ilgametė ištikimybė V. Uspaskichui: tai buvo didžiausia klaida 
Dainius Sinkevičius, Delfi.lt, 2017 09 02 
Apie Seimo narės ir Klaipėdos rajono merės kėdę svajojusi, tačiau tik į rajono tarybą praėjusioje kadencijoje išrinkta „darbietė“ Anžela Šakinienė dėl ištikimybės europarlamentarui Viktorui Uspaskichui turi didelių nemalonumų.
Šiuo metu pagal individualios veiklos pažymą teisininke dirbanti 39 metų A. Šakinienė jau antrą kartą buvo nuteista dėl melo, kuriuo ji, kaip ir kiti Darbo partijos (DP) nariai, bandė nuo teisėsaugos nemalonumų išgelbėti V. Uspaskichą ir kitus baudžiamojon atsakomybėn patrauktus partiečius. A. Šakinienė buvo ilgametė DP Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkė ir Seimo nario Raimundo Paliuko padėjėja.
Pirmą kartą dėl melagingų parodymų davimo ji buvo nuteista dar 2008 m., kai melavo ikiteisminį tyrimą atlikusiems Generalinės prokuratūros prokurorams, o dabar – dėl melo Vilniaus apygardos teisme, kuris nagrinėjo „darbiečių“ finansinių machinacijų bylą.
Nors po daugelio metų A. Šakinienė ir nutarė prisipažinti, kad meluodama gelbėjo V. Uspaskichą ir jo įkurtą partiją, tačiau suabejojo, ar už tą patį nusikaltimą gali būti baudžiama antrą kartą.
„Melagingus parodymus teisme daviau todėl, kad buvau nuteista už melagingų parodymų davimą ikiteisminio tyrimo metu šioje byloje, tad maniau, jog nagrinėjant bylą teisme turėčiau laikytis tokios pačios pozicijos ir duoti analogiškus parodymus kaip tyrime, – sakė teisininke dirbanti A. Šakinienė. – Be to, manau, kad esu yra antrą kartą teisiama už tą pačią nusikalstamą veiką.“
Liudydama ikiteisminio tyrimo ir teisminio nagrinėjimo metu A. Šakinienė teigė, kad be darbo užmokesčio jokių kitų pinigų iš DP nebuvo gavusi.
„Iš tiesų man buvo mokamos papildomos pinigų sumos, tačiau negaliu pasakyti, kaip jos buvo traktuojamos – ar kaip papildomas darbo užmokestis ar kitaip, nes daug važinėjau, dar gaudavau papildomus pinigus kurui, – sakė moteris. – Taip pat kaip DP skyrių kuratorė aš gaudavau pinigus, skirtus skyrių kanceliarinėms prekėms, kurui įsigyti.“
A. Šakinienė prisipažino, kad iš „juodosios buhalterijos“ gautus pinigus perduodavo savo kuruojamų skyrių atstovams. „Pinigus man duodavo buhalterė Nijolė Steponavičiūtė, kai atvykdavau į DP centrinę būstinę, tačiau būdavo ir tokių atvejų, kad kas nors juos atveždavo į Klaipėdą“, – per apklausą sakė ji.
Moteris teigė, kad nuoširdžiai gailisi, jog melavo, o visa ši istorija yra jai didžiulė pamoka.
Už tai, kad melavo, A. Šakinienė 2008 m. buvo nubausta 40 MGL baudda, o šįkart jai skirta gerokai mažesnė bauda – į valstybės biudžetą ji privalės sumokėti 14 MGL (527,24 Eur).
Nutarė atskleisti tiesą: į V. Uspaskichą ir jo augintinius – išdavystės strėlės
A. Šakinienė – ne vienintelė, kuriai DP finansinių machinacijų bylą nagrinėjęs Vilniaus apygardos teismas pasiūlė iškelti baudžiamąją bylą dėl melagingų parodymų davimo.
Po ilgos pertraukos į Darbo partiją (DP) grįžęs ir pirmininko posto siekti ketinantis dėl finansinių nusikaltimų nuteistas europarlamentaras V. Uspaskichas sulaukė smūgio ne iš vieno „partiečio“ – net jo globojamos jaunimo organizacijos „Darbas“ vadovas nutarė nebetylėti ir atskleisti, kas daugybę metų iš tikrųjų vyko už partijos sienų.
Buvęs jaunimo organizacijos „Darbas“ pirmininkas, valdybos narys ir viceprezidentas Justinas Skaržauskas prokurorams taip pat papasakojo tai, ką daugybę metų slėpė ne tik nuo ikiteisminio tyrimo pareigūnų, bet ir nuo teisėjų, nagrinėjusių DP iškeltą baudžiamąją bylą dėl finansinių machinacijų.
33 metų Panevėžyje gyvenantis vyras prokurorams teigė supratęs, kad pasielgė netinkamai ir dėl to kaltino ne tik savo jauną amžių, bet ir V. Uspaskicho augintinį V. Gapšį.
„Tuo metu buvau jaunas, nepatyręs, buvau pasimetęs, nežinojau kaip elgtis – duoti melagingus parodymus man patarė tuometiniai atsakingi DP atstovai, pavyzdžiui, Vytautas Gapšys, taip pat DP baudžiamajame procese atstovavę advokatai, – per apklausą sakė J. Skaržauskas. – Dabar suprantu, kad pasielgiau neatsakingai – ateityje tokių klaidų tikrai daugiau nebedarysiu.“
Baudžiamojon atsakomybėn patrauktas buvęs organizacijos „Darbas“ vadovas tyrėjams sakė, kad ilgą laiką jam buvo mokami pinigai iš juodosios partijos kasos, už gautas sumas jis turėdavo pasirašyti ant buhalterės N. Steponavičiūtės (ji vėliau padėjo atskleisti V. Uspaskicho nusikaltimus) pateiktų dokumentų.
Be to, vyras prisipažino, kad kartais paėmęs pinigus lagamine veždavo į partijos centrinę būstinę ir perduodavo ištikimai V. Uspaskicho augintinei Vitalijai Vonžutaitei.
„Kartais man taip pat tekdavo atlikti kurjerio funkciją, t.y. paimti iš N. Steponavičiūtės darbovietės Aguonų g. ir juos nuvežti V. Vonžutaitei į DP centrinę būstinę, – sakė J. Skaržauskas. – Šiais atvejais aš realiai tų pinigų netgi nematydavau, nes jie būdavo perduodami supakuoti ir sudėti į lagaminą.“
J. Skaržauskas neslėpė žinojęs, kad lagamine yra neoficialūs DP pinigai.
Be to, buvęs V. Uspaskicho globojamos jaunimo organizacijos pirmininkas prokurorams prisipažino, kad iš „juodųjų“ DP pinigų buvo mokamas atlygis ne tik partiečiams, bet ir įvairiuose partijos organizuojamuose renginiuose bei susitikimuose su rinkėjais koncertuojantiems atlikėjams. Nors realiai už atsiskaitymą su muzikantais buvo atsakinga viena partijos darbuotoja, tačiau J. Skaržauskas prisipažino, jog ir jis kartą iš „juodųjų“ pinigų sumokėjo atlikėjams už pasirodymą.
„Kartą po vieno koncerto perdaviau vokelį su pinigais grupės „Vairas“ atstovui“, – prisipažino baudžiamojon atsakomybėn patrauktas vyras.
Jis taip pat nurodė, kad visi parašai, esantys ant „juodojoje“ DP buhalterijoje rastų kasos išlaidų orderių, kuriuose yra nurodyta jo pavardė, yra neišgalvoti – pinigus gavo ir už kurą, ir už kitus darbus.
„Pagal šiuos kasos išlaidų orderius iš tiesų man buvo išmokėti juose nurodyti pinigai iš neoficialios DP kasos kaip pinigai“, – J. Skaržauskas prisipažino, kad ne kartą centrinėje būstinėje paimtus pinigus yra perdavęs ir kitiems „darbiečiams“, kurie tuo metu negalėjo atvykti į Vilnių.
J.Skaržauskui iškeltą baudžiamąją bylą išnagrinėjęs Vilniaus miesto apylinkės teismas nutarė, kad buvęs „Darbo“ pirmininkas davė melagingus parodymus nagrinėjant DP baudžiamąją bylą, kai buvo įspėtas dėl melagingų parodymų davimo. Už tai jam buvo skirta 14 MGL (527,24 Eur) bauda.
Žadėjo daugiau nemeluoti
Dėl to, kad melavo Vilniaus apygardos teisme, jau yra nuteista ir daugiau asmenų – neseniai nuosprendį išgirdo ir buvusios Seimo narės Romualdos Kšanienės padėjėja, šiuo metu valstybės įmonėje „Regitra“ Personalo skyriaus specialiste dirbanti 36 metų Kristina Tribockė. Ji prisipažino, kad iš parlamente mokamo atlyginimo negalėjo pragyventi, todėl papildomai uždarbiavo valydama DP, kuriai priklausė, centrinės būstinės patalpas. O atlyginimą gaudavo „vokelyje“.
Baudžiamąją bylą išnagrinėjęs teismas konstatavo, kad pasitvirtino ikiteisminio tyrimo metu surinkti duomenys, kad K. Tribockė dar 2012 m. balandį, apklausiama kaip liudytoja Vilniaus apygardos teisme nagrinėjamoje byloje dėl apgaulingos buhalterinės apskaitos tvarkymo DP bei kitų nusikaltimų, teismo posėdyje prisiekusi sakyti tik tiesą ir nieko nenutylėti, būdama įspėta dėl baudžiamosios atsakomybės už žinomai melagingų parodymų davimą, ir jau dėl to karto teista, davė melagingus parodymus.
Anot teismo, taip elgdamasis K. Tribockė siekė padėti išvengti baudžiamosios atsakomybės DP byloje teisiamiems „darbiečių“ lyderiams.
Kalbėdama apie DP byloje svarbias aplinkybes K. Tribockė melavo, kad iš DP negavo papildomo darbo užmokesčio, kad kita partijos narė jai nėra perdavusi pinigų, o partijos juodąją buhalteriją pareigūnams padėjusią atskleisti finansininkę N. Steponavičiūtę pažįsta tik iš matymo ir jokių reikalų su ja nėra turėjusi.
Liudytoja taip pat tikino, kad N. Steponavičiūtė jai niekada nemokėjo atlyginimo už darbą DP taip pat išsižadėjo ant kasos išlaidų orderių, kuriais buvo patvirtintas pinigų išmokėjimas, esančio savo parašo.
„Melagingus parodymus daviau ir ikiteisminio tyrimo metu, už ką buvau nuteista, – sakė K. Tribockė. – Melavau, nes tuometiniai DP advokatai patarė laikytis tokios pozicijos, nepripažinti tokių faktų. Vėliau, kai buvau pašaukta liudyti Vilniaus apygardos teisme, maniau, kad turiu laikytis tokios pat pozicijos kaip ir ikiteisminio tyrimo metu, tuo labiau, kad jau buvau nuteista už melagingų parodymų davimą. Dabar suprantu, kad elgiausi neatsakingai, pasižadu tokių klaidų ateityje nebepadaryti.“
Nutarusi daugiau nebemeluoti K. Tribockė nurodė, kad buvo DP priklausančios Seimo narės R. Kšanienės padėjėja ir dar papildomai uždarbiavo valydama DP centrinės būstinės patalpas Ankštojoje g.
„Už tai gaudavau neoficialų darbo užmokestį, kurį man išmokėdavo arba N. Steponavičiūtė, kuri karts nuo karto atvykdavo į DP centrinę būstinę, arba man pinigus perduodavo kiti asmenys“, – K. Tribockė tikino, kad dabar, prabėgus daugybei metų po įvykių, negali prisiminti, kas perduodavo pinigus, tačiau užsiminė, jog juos galėjo perduoti ir tuometė būstinės vadovė, vėliau tapusi Seimo nare Vitalija Vonžutaitė.
„Teisme sakydama, kad neturėjau jokių reikalų su N. Steponavičiūte, melavau, nes ji man kelis kartus yra išmokėjusi neoficialų darbo užmokestį už tai, kad dirbau DP – valiau partijos centrinę būstinę“, – pažymėjo moteris.
Meluoti patarė advokatai
Kad būtent DP atstovavę advokatai patarė meluoti per apklausas, tyrėjams yra prisipažinusi ir tuo metu buvusi partijos centrinės būstinės administratorė Lina Krapukaitienė.
Per apklausą Generalinėje prokuratūroje L. Krapukaitienė pasakojo, kad puikiai pažinojo partijos buhalterę N. Steponavičiūtę, kuri jai mokėjo ne tik atlyginimą, bet ir papildomus priedus. „Kartais juos išmokėdavo ir V. Vonžutaitė“, – prokurorams sakė moteris.
Buvusi „darbiečių“ centrinės būstinės administratorė prokurorams taip pat prisipažino, kad ikiteisminio tyrimo metu melavo ne tik dėl to, jog studijuodama dirbo partijoje ir nenorėjo prarasti turimo darbo, nes turėjo save išlaikyti, bet ir todėl, kad taip rekomendavo kai kurie teisininkai.
„Duoti melagingus parodymus neoficialiai patarė ir DP byloje tuo metu dalyvavę advokatai“, – prokurorams pareiškė L. Krapukaitienė.
Tiesa, moteris pripažino, kad klaidą dar galėjo ištaisyti teisme, kur buvo iškviesta liudyti dar 2013 m. – tuo metu ji nebedirbo centrinėje būstinėje.
„Bet pagalvojusi nutariau, kad vieną kartą davusi melagingus parodymus ir toliau turiu laikytis tokios pozicijos, – sakė ji. – Be to, partija ir jai atstovaujantys asmenys buvo įtakingi, tad apklausiama teismo posėdžio metu jaučiau baimę dėl jame dalyvaujančių asmenų.“
Dėl to, kad melavo Vilniaus apygardos teisme per DP iškeltos bylos nagrinėjimą, teismas yra nuteisęs ir daugiau „darbiečių“.
Viena iš partijos įkūrėjų, buvusios Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės padėjėja Zinaida Pagirskienė taip pat buvo nuteista du kartus – už melą ikiteisminio tyrimo ir teisminio nagrinėjimo metu.
Už melą – V. Gapšio pagyrimas
„Nuo tada, kai tik Darbo partija pateko į Seimą, dirbau Seimo nario Prano Vilko padėjėja, tačiau vienu metu jis į darbą priėmė jaunesnę padėjėją, o mane atleido, sakydamas, kad pasiieškočiau kito Seimo nario, kurio padėjėja galėčiau dirbti, – per apklausą Generalinėje prokuratūroje kalbėjo 72 metų Z. Pagirskienė. – Kai mane atleido, tuomet Darbo partijoje man pradėjo mokėti neoficialų atlyginimą – po 1,5 tūkst. litų (apie 434 Eur). Aš dėl to netgi protestavau, net skundžiausi V. Uspaskichui sakydama, kad noriu gauti atlyginimą oficialiai, į ką jis atsakė, koks gi man skirtumas. O aš atsakiau, kad tikrai didelis skirtumas, nes man juk nuo to priklauso, kokia bus pensija, kurią ne už ilgo turėjau gauti.“
Moteris sakė, kad po to ji vėl įsidarbino Seimo nario padėjėja ir tuomet jai neoficialaus darbo užmokesčio partija nebemokėjo.
Paklausta, kodėl melavo ir tiesos nepasakė teisme, Z. Pagirskienė sakė: „Labai gailiuosi, kad taip nepasielgiau, aš prieš tai jau buvau nuteista už melagingų parodymų davimą, tad teisme nebežinojau kaip elgtis, ką turiu sakyti. Klausiau patarimo, ką man sakyti ir Darbo partijos advokatų, kurie sakė, kad geriausia sakyti, jog nieko neprisimenu. O po posėdžio V. Gapšys mane netgi pagyrė, kad labai gerai daviau parodymus.“
Du kartus dėl melo buvo nuteistas ir 56 metų Paulius Perminas, kuris iš pradžių dirbo „darbiečių“ kuratoriumi Šiaulių ir Telšių apskrityse, o vėliau, eidamas Seimo nario padėjėjo pareigas, buvo atsakingas už visoje Lietuvoje veikiančius partijos skyrius.
P. Perminas dar 2012 m. birželio 15 d. apklausiamas kaip liudytojas Vilniaus apygardos teisme nagrinėjant baudžiamąją bylą dėl apgaulingos buhalterinės apskaitos tvarkymo DP bei kitų nusikaltimų, teismo posėdyje, būdamas įspėtas dėl baudžiamosios atsakomybės už žinomai melagingų parodymų davimą, davė melagingus parodymus.
P. Perminas nurodė, kad dirbdamas DP kuratoriumi Telšių ir Šiaulių apskrityse, gaudavo tik minimalų atlyginimą, o dirbdamas Seimo nario padėjėju DP skyrių kuratoriumi dirbo tik visuomeniniais pagrindais, jokių išmokų, kompensacijų negaudavo.
Kokia bus skirta suma, spręsdavo V. Uspaskichas
Jis taip pat nurodė, kad dar 2006 m. gaudavęs kompensaciją už kurą į savo sąskaitą pavedimu, kai pateikdavo kuro čekius buhalterei Marinai Liutkevičienei.
Be to, ištikimas „darbietis“ melagingai nurodė, kad DP skyriams nebuvo skiriama beveik po 40 Eur (130 litų) per mėnesį kurui ir kanceliarinėms prekėms, ir kad jis pats negaudavo šių pinigų, nors iš tikrųjų juos perduodavo apskrityse ar rajonuose esantiems jo kuruojamiems DP skyriams. Kokia suma turi būti skirta, spręsdavo V. Uspaskichas.
P. Perminas taip pat jis melavo, kad partijos skyriai buvo finansuojami tik iš nario mokesčio ir apie kitas skyriams skirtas papildomas lėšas jis esą nieko nežino.
Liudytojas teisėjams melavo ir apie kasos išlaidų orderius – kai jam buvo parodyti pinigų išmokėjimą pagrindžiantys orderiai, P. Perminas aiškino, kad lėšų negavo, o buvo pasirašęs ant tuščių blankų, o vieną orderių mato tik pirmą kartą. Dėl melo baudžiamojon atsakomybėn patrauktas P. Perminas pripažino jam pateiktus kaltinimus.
„Iš tikrųjų prie minimalaus atlyginimo gaudavau dar papildomą atlygį neoficialiai, o kai dirbau Seimo nario padėjėju, taip pat gaudavau atlygį iš Darbo partijos kaip kuratorius, – sakė P. Perminas. – Paskutiniu metu gaudavo apie 2 tūkst. litų kaip darbo užmokestį per mėnesį, plius dar 500 litų, skirtų kompensuoti kuro išlaidas, kadangi mano, kaip partijos skyrių kuratoriaus funkcija buvo važinėti po skyrius. Anksčiau šios sumos buvo mažesnės.“
„Darbietis“ sakė, kad pinigus jam dažniausiai išmokėdavo vėliau su teisėsauga bendradarbiauti sutikusi partijos buhalterė N. Steponavičiūtė, tuomet taip pat dirbusi bendrovėje „Kartonas“.
„Būdavo, kad pinigus partijos centrinėje būstinėje perduodavo ir jos vadovė V. Vonžutaitė ar kurie nors kiti būstinės darbuotojai“, – prisipažino P. Perminas.
Jis sakė, kad visada, gaudamas iš neoficialios kasos pinigus, pasirašydavo ant kasos išlaidų orderių.
„Nuoširdžiai gailiuosi, kad teisme melavau, – tikino „darbietis“. – Nežinau, kodėl daviau melagingus parodymus, gal todėl, kad buvau įsitikinęs, jog už tai man nieko nebus, kad mano kaltė nebus įrodyta ir dėl to nebūsiu nubaustas – juk jau kartą buvau nubaustas už melą ikiteisminio tyrimo metu, todėl maniau, kad antrą kartą jau nebūsiu baudžiamas. Dabar suprantu, kad elgiausi lengvabūdiškai ir neatsakingai.“

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas